Přidejte se k nám v podpoře projektu, který má smysl.

Příběh neziskové organizace RAEL začal česko-keňským přátelstvím a stavbou mateřské školy v oblasti Unga, na západě Keni, v roce 2013. Za více než deset let se projekt rozrostl o základní školu a komunitní centrum. Zaměstnává více než čtyřicet místních a vzdělává přes 310 dětí.


08.07.2024

Dva týmy dobrovolníků se do Keni vydaly také na začátku letošního roku. Celkem 25 osob přivezlo na místo více než půl tuny potřebného materiálu. „Každý ze členů výpravy měl jedno zavazadlo pro sebe a druhé naplněné potřebnými věcmi, které se daly dohromady v rámci předcházejících sbírek,“ popsal předseda organizace David Kožušník.

Dobrovolníci se v Keni zapojili do mnoha činností, které měly za cíl zlepšit podmínky pro vzdělávání a život dětí. Vymalovali školy a školky, doplnili je nakoupenými vyučovacími materiály, opravili podlahy, zabetonovali díry a rovněž se zaměřili na vylepšení knihovny a kavárny. Celkově zlepšili prostředí, ve kterém děti tráví svůj čas.

Dalším úkolem bylo místní děti navštívit, zjistit, zda mají všechno potřebné a předat jim dárky od českých sponzorů. „Počet sirotků, respektive dětí z nejchudších rodin, nám vzrostl na cca 90 a stále narůstá,“ uvedl Kožušník s tím, že všechny děti byly navštíveny a jejich životní úroveň zdokumentována či aktualizována. Tento osobní přístup nejen zajišťuje, že děti dostanou potřebnou pomoc, ale také jim přináší pocit, že na ně někdo myslí a stará se o ně.

Jedním z významných projektů bylo také vybudování nového hřiště. „Jeho vznik byl již nevyhnutelný. Během těch let, co tam stálo to původní, se opravovalo jen to nejnutnější. Nyní už ale bylo ve stavu, kdy se muselo postavit nové,“ vysvětlil Kožušník. Díky většímu počtu dobrovolníků a lepšímu plánování se podařilo vytvořit moderní a bezpečné místo pro dětské hry. Navezl se nový písek a byly přidány různé moderní komponenty, které hřiště zpřístupňují a zatraktivňují.

První skupina měla také na starosti práce na novém pozemku s budovou, která vyžadovala kompletní renovaci. „Budovu jsme vyklidili, vymalovali a již se v ní jedna třída učí. Postupně se bude přistavovat,“ uzavřel Kožušník. Tento projekt má za cíl vytvořit nové vzdělávací prostory, které budou sloužit stále rostoucímu počtu dětí.

Rael se tak nesoustředí jen na materiální pomoc, ale i na zajištění dlouhodobé podpory a vzdělávání pro děti v Keni. Díky nasazení dobrovolníků a štědrosti dárců se daří zlepšovat životní podmínky a přinášet naději do míst, kde je to nejvíce potřeba. Dobrovolníci dokazují, že i malá skupina lidí může přinést významné změny. Jejich práce v Keni je inspirací pro ostatní a ukazuje, že společným úsilím lze dosáhnout významných změn. Děti, které díky jejich práci dostávají lepší šanci na vzdělání a lepší životní podmínky, jsou důkazem toho, že dobročinnost má smysl a přináší skutečné a hmatatelné výsledky.

V podpoře neziskové organizace RAEL se ke Colonnade Insurance můžete přidat i vy. Jak můžete pomoci se dočtete na webových stránkách www.projektrael.cz.